Keşfet
Mavi
Kırmızı
Yeşil
Turuncu
Mor
Siyah
Özel

Ak Akçe Kara Gün İçindir Atasözü Anlamı

TugceYilmaz

Yönetici
Yönetici
Katılım
20 Mar 2022
Mesajlar
60
Tepki
1
Puan
8
Ak akçe kara gün içindir, atasözünün anlamına ulaşmak için atasözü içinde geçen sözcükleri inceleyelim.

Ak akçe sözü, emek vererek kazanılan para anlamında kullanıldığı gibi Osmanlı Devleti’nde ekonominin bozulmasıyla madeni paraların değerinin düşürülmesiyle renklerinin de koyulaştığı buna bağlı olarak değeri yüksek madeni paraların renklerinin daha açık renkte olduğunu bu paraların ise günlük kullanımda ak akçe olarak belirtildiğini bilmeliyiz.

Kara gün sözüyle ise kötü geçen bir dönemi, acil ihtiyaçların arttığı veya ekonomik olarak sıkışık olunan bir zamanı işaret ettiği bilinmelidir.

ak-akçe-kara-gün-içindir.png


Bu bilgiler doğrultusunda “Ak akçe kara gün içindir.” şeklinde günümüzde kullanılan atasözünü yorumlamak daha kolay olacaktır. İnsanlar kazançlarının bir kısmını ihtiyaçları için harcarken bir kısmını da öngöremediği bir durumla karşılaşma ihtimalini düşünerek biriktirmelidir. Çünkü bazı zamanlarda planladığımızın aksine ani gelişen bir olay – acil bir ihyacın ortaya çıkması, hastalıkların tedavisi, aniden başımıza gelebilecek bir kaza veya yaşayabileceğimiz bir hırsızlık olayı – ile karşı karşıya kalınabilir ve birikmiş bir miktar paraya ihtiyacımız olabilir. Bu gibi durumları düşünerek tasarruf yapılmalıdır. Ak akçe kara gün içindir, atasözü tam olarak bu anlamı karşılamaktadır.

Ak Akçe Kara Gün İçindir Atasözü İle İlgili Örnek Cümleler​

  • Ak akçe kara gün içindir, diyerek her ay maaşının üçte birini banka hesabına yatırıyordu.
  • Kaza yaptığımızda ortaya çıkan masrafları babamın yıllardır “Ak akçe kara gün içindir.” diyerek biriktirdikleriyle karşılayacağız.
 

Benzer konular

Üst Alt