Keşfet
Mavi
Kırmızı
Yeşil
Turuncu
Mor
Siyah
Özel

Ayağını Yorganına Göre Uzat Atasözünün Anlamı Nedir?

TugceYilmaz

Yönetici
Yönetici
Katılım
20 Mar 2022
Mesajlar
60
Tepki
1
Puan
8
Genellikle ekonomi ile ilgili durumlar için kullanıldığını duyduğumuz bu atasözü aslında sadece ekonomi ile ilgili bir durumu karşılamamaktadır.

Her insanın yapabileceği, başarabileceği konular olduğu gibi başarma ihtimali düşük olan konular da vardır. Örnek verecek olursak yıllarca iş hayatında bulunmayan birinin, bir holdingin yönetim kadrosunda çalışmaya başlayarak başarılı bir sonuç ortaya çıkarması beklenmez. Aynı kişinin başarılı olabilmesi için belirli bir süre deneyim kazanması işiyle ilgili gerekli yeterlilikleri ve tecrübeleri edinmesi gerekmektedir. Kişinin yapabileceklerini aşan onun yetersizliğini ortaya çıkaran işlerin sorumluluğunu alması durumda ayağını yorganına göre uzat atasözü kullanılmaktadır.

Ekonomi ile ilgili olan kullanımında ise gelir ile giderin dengede tutulması gerektiği anlamını taşıyan atasözümüz, giderlerimizin yani harcamalarımızın gelirlerimizden yani düzenli olarak elimize geçen kazançtan daha fazla olmaması gerektiğini anlatmak için kullanılan bir öğüttür.

ayağını-yorganına-göre-uzat.png

Ayağını Yorganına Göre Uzak Atasözü İle İlgili Örnek Cümleler​

  • Her ayın sonuna doğru parasız kalıyorsan artık ayağını yorganına göre uzatmalısın.
  • Ayağını yorganına göre uzatan insanlara büyük bir sorumluluk vermek istediğinizde “Bu işi yapmaya hazır mıyım?” dediklerini duyarsınız.
 
Üst Alt