Keşfet
Mavi
Kırmızı
Yeşil
Turuncu
Mor
Siyah
Özel

Baca Eğri De Olsa Dumanı Doğru Çıkar

TugceYilmaz

Yönetici
Yönetici
Katılım
20 Mar 2022
Mesajlar
60
Tepki
1
Puan
8
“Baca eğri de olsa dumanı doğru çıkar” bir atasözüdür. Ne anlama geldiğini birlikte inceleyelim.

Duman, yapısı gereği daima yükselir. Yani hiçbir zaman yere biriken bir duman göremeyiz. Aynı zamanda bir baca ister dar ve sağa doğru eğrilmiş ister geniş ve sola doğru eğrilmiş olsun duman daima dosdoğru şekilde yukarıya yükselir. Bu dumanın yapısından kaynaklanır ve bu durum hiçbir şartta değişmez. “Baca eğri de olsa dumanı doğru çıkar” atasözünde anlatılmak istenen ise yaratılışı doğru, iyi, ahlaklı olan bir kimse hangi şartlar altında olursa olsun ve hangi ortamda bulunursa bulunsa bu niteliklerini yitirmediğidir. Bazen bir insan tanısınız ve sonra da onun yetişmiş olduğu ailenin diğer üyelerini tanırsınız. Tanıdığınız ailedeki insanlar kaba, kötü, cahil insanlardır ancak tanıdığınız kişi bu ailenin bir üyesi olmasına karşın bu kötü özelliklerin biri bile onda yoktur. Çünkü şahıslar her ne kadar aile, çevre gibi etkenlerden etkilense de kendi kişisel gelişimlerini en çok kendileri destekler ve niteliklerini kendileri kazanırlar. Eğer kişi kendi kişisel gelişimi için çabalıyor ve daima kendine güzel nitelikler katıyorsa hangi ortamda olursa olsun güzel niteliklerini kaybetmez.

Baca-Eğri-De-Olsa-Dumanı-Doğru-Çıkar.png

Baca Eğri De Olsa Dumanı Doğru Çıkar Atasözü İle İlgili Örnek Cümleler​

  • Fuat, İstanbul’un en karanlık mahallesinde doğup büyümesine rağmen efendiliği ve dürüstlüğü ile hepimize örnek oluyor, baca eğri de olsa dumanı doğru çıkar atasözünü hepimize ispatlıyordu.
  • Türlü düzenbazlıkların döndüğü şirketlerde mutlaka yanlışlara karşı gelen erdemli ve dürüst insanlar da bulunuyor ve o insanlar sayesinde baca eğri de olsa dumanı doğru çıkar sözüne inancımız pekişiyor.

 
Benzer konular Forum Tarih
ahmety Türk Dili ve Edebiyatı 0 319

Benzer konular

Üst Alt