Keşfet
Mavi
Kırmızı
Yeşil
Turuncu
Mor
Siyah
Özel

Çatal Kazık Yere Batmaz

TugceYilmaz

Yönetici
Yönetici
Katılım
20 Mar 2022
Mesajlar
60
Tepki
1
Puan
8
Çatal kazık yere batmaz bir atasözüdür. Anlamı ise;

Birden çok kimsenin söz sahibi olduğu iş yürümez. (TDK)

Bir iş veya konuya birden çok kişi karışır ve hepsi aynı anda aynı işi yapmak için hareket ederse bu işin başarıyla sonuçlanmayacağı anlamı taşıyan bu atasözü günümüze kadar kullanılagelmiştir.

Atasözünün ne anlatmak istediğini “çatal” sözcüğünü ele alarak anlayabiliriz. Çatal, iki veya daha fazla kola ayrılmış olana denir. Çatal kazık yere batmaz, atasözündeki çatal da iki veya daha fazla kola ayrılmak anlamına yani bir şey üzerinde birden çok kişinin söz sahibi olduğunu veya birden çok kişinin söz konusu olan işe karışma durumunu ifade eder. Çünkü birden fazla kişi bir işe karışırsa her kafadan ayrı bir ses çıkar ve bu da yapılacak olan işin hızla yapılmasını engellediği gibi başarıyla sonuçlanmasını da engelleyecektir. Böyle bir durumda şahıslar düşüncelerini yine söyler ancak yetki tek elde toplanır ve harekete geçilirse iş başarıyla sonuçlanır.

Çatal-Kazık-Yere-Batmaz.png

Çatal Kazık Yere Batmaz Atasözüyle İlgili Örnek Cümleler​

  • Çalışma gruplarının çok kalabalık olduğunu ve bu şekilde verim alamayacaklarını en başında onlara söylemiştim, ne de olsa “çatal kazık yere batmaz” derler.
  • Eşya alışverişini gelin ve damat halletmeli, başka türlü çatal kazık yere batmıyor.
  • Projenin tamamlanmasının önündeki tek engel birden çok otoritenin bu işe karışıyor olması, oysa hepimizin bildiği gibi çatal kazık yere batmaz!
 
Üst Alt