Keşfet
Mavi
Kırmızı
Yeşil
Turuncu
Mor
Siyah
Özel

Divançe Kimin Eseri

ahmety

Yönetici
Yönetici
Katılım
18 Mar 2022
Mesajlar
320
Tepki
2
Puan
18
Divançe kimin eseri sorusuna verilecek yanıt Behçet Necatigil (Mehmet Behçet Gönül) olacaktır. Divan Edebiyatı döneminde yaşamış olan şairler eserlerini belirli bir kalıpta yazarlar ve neredeyse bir şarkı edasıyla beste ile okumaktaydılar. Tamamlayamadıkları eserlerine ise divançe ismi verilmekteydi. Bu noktada Divançe kimin eseri araştırması yapıldığında Divan Edebiyatı döneminde yaşamış olan Amasyalı Vâzıh’ın da Divançesi bulunduğu ortaya çıkacaktır. Ancak burada bahsedilen divançe tamamlanamamış esere verilen isimdir.

Divançe-Kimin-Eseri-TurkceHocasi_com.png


Cumhuriyet Döneminde divan şairleri ve eserleri büyük eleştirilere maruz kalmışlardır ve hatta müfredattan çıkarılması dahi istenmiştir. Behçet Necatigil’de şiirini tam da bu ortamda yazmaya başlamıştır ve eleştirilere maruz kalmıştır. Necatigil ise ona yöneltilen eleştirilere ve sorulara çoğunlukla soğukkanlılık ile cevaplar vermiştir. Divan edebiyatına dönüş her ne kadar çağdışı görülse de Necatigil modern ve yapıcı adımlarla ilerlemiştir.

Divançe kimin eseri tartışması başlangıçta da bahsedildiği gibi çok fazla kafa karıştırıcı bir soru olarak karşımıza çıkmamaktadır. Çünkü Behçet Necatigil Divançe eseri gibi diğer kitaplarında da geleneksele bağlı kalmış ve yaptığı atıflar ile kendisini gelenekçi bir konumda bulundurmuştur. Divançe eserinde yaptığı geleneksel ve modern karışımını ve kültür sentezini bütün eserlerinde barındırmıştır. Sonuç olarak Behçet Necatigil Divançe eserini, 1964 yılında taşındığı ve vefatına kadar orada yaşadığı Deniz Apartmanında bulunan dairesinde 1965 yılında kaleme almıştır. Divançe, Behçet Necatigil’in şiirlerinden birisi olarak günümüzde karşımıza çıkmaktadır.
 

Benzer konular

Üst Alt