Keşfet
Mavi
Kırmızı
Yeşil
Turuncu
Mor
Siyah
Özel

El Elin Eşeğini Türkü Çağırarak Arar Atasözünün Anlamı

TugceYilmaz

Yönetici
Yönetici
Katılım
20 Mar 2022
Mesajlar
60
Tepki
1
Puan
8
El elin eşeğini türkü çağırarak arar sözü “İnsanın kendi sıkıntı ve sorunlarına başkaları gereken önemi vermez, gerektiği kadar ilgilenmez” anlamında kullanılan bir atasözüdür. Atasözünde kullanılan “el” sözcüğü “yabancı” anlamında kullanılmıştır.

İnsanı ilgilendiren her problemi en iyi çözecek olan kişi yine kendisidir. Problemi kendimiz çözmek yerine bunu başkalarına bırakırsak problem çözümü ya sonuca ulaşmaz ya da sonuca ulaşması uzun zaman alır. Bunun sebebi her insanın kendi problemini, işini başkalarının problem veya işinden daha fazla önemsemesiyle ilgilidir.

Örneğin, grup olarak hazırlanacak bir sunum ödevinin her basamağı bir öğrencinin sorumluluğuna verilir. Gruptaki herkes kendi basamağındaki görevi yerine getirmelidir. Sunum yapılacak konuya içerik toplama görevini üstlenen öğrenci, görsel hazırlama görevini üstlenmiş arkadaşının görevini de yapmak zorunda kalırsa bu işi önemsemez ve konuya uygun, kaliteli görseller hazırlamak yerine karşısına çıkan konuyla az çok alakası bulunan görselleri kullanacaktır. Bunun sonucunda sorumluluğunu yerine getirmeyen görsel hazırlama görevini kendisi yapmak yerine arkadaşına bırakan öğrenci bu sunum ödevinden düşük puan alacaktır.

El-Elin-Eşeğini-Türkü-Çağırarak-Arar-Atasözünün-Anlamı.png

El Elin Eşeğini Türkü Çağırarak Arar Atasözü İle İlgili Örnek Cümleler​

  • Okulda telefonumu kaybettiğim gün müdürümüz sınıftaki tüm öğrencileri telefonun bulunması için görevlendirmesine rağmen bazı arkadaşlarımızın kantinde sohbet ettiğini bazılarının da bahçede voleybol oynadığını görünce anladım ki el, elin eşeğini türkü çağırarak arıyordu.
  • Yıl sonu ödevin için arkadaşlarının sana yardım edeceğini düşünüyorsan yanılıyorsun, bilmelisin ki el elin eşeğini türkü çağırarak arar.
 

Benzer konular

Üst Alt