Keşfet
Mavi
Kırmızı
Yeşil
Turuncu
Mor
Siyah
Özel

İşleyen Demir Pas Tutmaz Anlamı

TugceYilmaz

Yönetici
Yönetici
Katılım
20 Mar 2022
Mesajlar
60
Tepki
1
Puan
8
“İşleyen demir pas tutmaz.” bir atasözüdür.

TDK’de bu atasözünün anlamı “tembellik eden kişi hantallaşır, iş yapma yeteneğini yitirir buna karşın çalışan kişiler gittikçe açılır, daha yararlı işler yapar.” şeklinde verilmiştir.

İşleyen demir pas tutmaz atasözünün bazen işleyen demir ışıldar şeklinde de kullanıldığını duyarız. Bu atasözünü daha iyi anlamak için bazı açıklamaları bilmek gerekir. Kullanılmayan eşyaların kullanılan eşyalara göre daha hızlı eskidiğini kirlendiğini hatta zamanla çürüdüğünü görürüz. Örneğin yıllar boyunca kullanılmamış otomobillerin zamanla dış yüzeyinde çürümelerin paslanmaların oluştuğunu, yıllarca kullanılmış olan otomobillere göre oldukça kötü durumda kaldıklarını bilmekteyiz. Çünkü hareket halinde olan bir amaç için kullanılan parçaların üzerinde dış etkenlerden kaynaklanan birikintiler tutunamaz, her çalışmada üzerindeki pis birikintilerden arınır. Tıpkı insanlar da demir gibi çalıştıkça bir amaç doğrultusunda emek verdikçe hem bedenleri hem de zihinleri temizlenir sağlıklı olur. Sağlıklı oldukça bu çalışmayı devam ettirebilir hatta artırarak çalışmalarına devam edebilir. En basit örnekle uzun süre hiçbir şey okumayan insanların okuma, konuşma ve yazma becerilerinde gerilemelerin görülmesi kaçınılmaz bir sonuçtur.

işleyen-demir-pas-tutmak-anlamı.png

İşleyen Demir Pas Tutmaz Atasözü İle İlgili Örnek Cümleler​

  • Emekli olduğu günden itibaren çalışmayı bırakmadığı için yaşlandığı halde oldukça dinç görünüyor ve bunun sırrını soranlara “İşleyen demir pas tutmaz.” diyerek cevap veriyordu.
  • “Eğitim yılı boyunca elli tane kitap okudum, kalan on kitabı okumak istemiyorum.” diyen Arda’ya babası “İşleyen demir pas tutmaz.” atasözünü açıklayınca bunun kendisine faydalı olacağına ikna olan Arda seve seve kitaplarını okumaya devam etti.
 
Üst Alt