Keşfet
Mavi
Kırmızı
Yeşil
Turuncu
Mor
Siyah
Özel

Komşu Komşunun Külüne Muhtaçtır Atasözünün Anlamı

TugceYilmaz

Yönetici
Yönetici
Katılım
20 Mar 2022
Mesajlar
60
Tepki
1
Puan
8
Türk toplumunun en önemli değerlerinden biri olan komşuluk tarihsel süreçlerimizin tümünde önemsenmiş ve sık sık bu konu hakkında görüşler, sözler dile getirilmiştir.

En basit ifadeyle aynı çatı altında yaşayan insanlar birbirine komşudur. Aklımıza gelen ilk anlamı bu şekilde olsa da yalnızca insanların değil, ülkelerin de komşuları vardır.

Biz bu atasözünü anlamak için insan ilişkilerindeki komşuluk kavramını ele alacağız.

Komşularımız bize en yakında bulunan insanlardır. Akrabalarımızla ilişkilerimiz ne kadar iyi olursa olsun bize en yakın olan komşularımız akrabalarımızdan daha yakınımızda olduğu için bize daha hızlı ulaşır. İnsan toplumda yaşayan sosyal bir varlık olduğundan her sorununu tek başına çözemeyebilir. Aynı şekilde sevinçlerini de her zaman tek başına yaşamak insan için tatmin edici bir durum değildir.

Yaşadığımız sürece yardımlaşmaya, dayanışma içine girmeye her zaman muhtaç varlıklar olarak insan ilişkilerimize önem vermeliyiz.

Komşu komşunun külüne muhtaçtır, ifadesindeki “kül” aklımıza gelebilecek en ufak yardımı temsil etmektedir. “Sıradan bir işi yaparken önemsiz, küçücük sanılan bir şeyin eksikliği dahi o işin yapılmasını engelleyebilir ve bu durumlarda en yakınımız olan komşularımızın yardımına muhtaç kalabiliriz” düşüncesi komşu komşunun külüne muhtaçtır atasözünün anlamını açıkça ortaya koymaktadır. Yardımlaşmaya konu olan şeylerin yalnızca maddi değil manevi yardımlar olabileceğini de unutmamalıyız.

Komşu-Komşunun-Külüne-Muhtaçtır-Atasözünün-Anlamı.png

Komşu Komşunun Külüne Muhtaçtır Atasözü İle İlgili Örnek Cümleler​

  • Keki tam çırpmaya başlamıştım ki kabartma tozu kalmadığını hatırladım. Keki öylece bırakıp markete gitmek iyice köpürttüğüm yumurtaların sönmesine sebep olacağı için hemen alt komşumdan kabartma tozu istedim. Komşu komşunun külüne muhtaçtır, diye boşuna demediklerini deneyimlemiş oldum.
  • Hande çözemediği matematik problemleri için komşumuzun kızından yardım isteyip o da seve seve yardım edeceğini söylediğinde bir kez daha inandım ki komşu komşunun külüne muhtaç olabiliyor.
 

Benzer konular

Üst Alt