Keşfet
Mavi
Kırmızı
Yeşil
Turuncu
Mor
Siyah
Özel

Mart Kapıdan Baktırır Kazma Kürek Yaktırır Atasözünün Anlamı

TugceYilmaz

Yönetici
Yönetici
Katılım
20 Mar 2022
Mesajlar
60
Tepki
1
Puan
8
“Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır.” Sözü bir atasözüdür. Birlikte bu atasözümüzün ne anlama geldiğini inceleyelim.

Ayların mevsimlere göre dağılışında mart ayı, ilkbahar mevsiminin ilk ayıdır. İlkbahar mevsimi kışa göre daha sıcak geçmektedir ancak mart ayı, ilkbaharın ilk ayı olduğu için henüz hava sıcaklığı ilkbaharın alışılmış sıcaklıklarına ulaşmamıştır. Ülkemizde kış mevsiminin sonuna gelinip ilkbahara geçilmek üzereyken yani mart ayı yaşanıyorken hava oldukça soğuktur. İnsanlar kış hazırlığında ısınmak için satın aldıkları odun, kömür gibi malzemelerin tüm kış boyunca yeteceğini düşünse de mart ayı çok soğuk geçtiğinde bu yakacakların yetersiz kaldığı ve ellerinde bulunan bazı malzemeleri ısınmak amacıyla yakmak zorunda kaldıkları olur. Aynı zamanda hava soğuk olduğu için insanlar genellikle dışarıda olmak yerine evde olmayı tercih eder. Güneşin görüntüsü bazen yanıltıcı olur ve insanlar dışarı çıkmak için uygun bir zaman olduğunu düşünseler de kapıya geldiklerinde havanın soğukluğunu hissederler. İşte tüm bu sebeplerden dolayı dilimizde Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır atasözü kullanılagelmiştir.

mart-kapıdan-baktırır-kazma-kürek-yaktırır.png

Mart Kapıdan Baktırır Kazma Kürek Yaktırır Atasözü İle İlgili Örnek Cümleler​

İlkbaharın gelişini müjdeleyen tarihte, 21 Mart’ta yapacağımız gösterinin kostümleri ince olduğu için çocukların hastalanmasından endişelenen veliler okul müdürüne “Mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır. Bu gösteri kapalı salonda yapılmalı.” diye ısrarcı oluyorlardı.
 
Üst Alt