Keşfet
Mavi
Kırmızı
Yeşil
Turuncu
Mor
Siyah
Özel

Minareyi Çalan Kılıfını Hazırlar Atasözünün Anlamı

TugceYilmaz

Yönetici
Yönetici
Katılım
20 Mar 2022
Mesajlar
60
Tepki
1
Puan
8

Minareyi Çalan Kılıfını Hazırlar Atasözünün Anlamı​

Minareyi çalan kılıfını hazırlar deyimi herhangi bir suç işleyen kimse suçunun ortaya çıkmaması için gerekli önlemleri alır, anlamına gelmektedir.

Uygun olmayan ve aslında saklanamayacak kadar büyük bir suç işleyen kişi bu davranışına bir bahane bulur ve suçlanmaktan bu şekilde kurtulacağını düşünür. Yani yaptığı kötü bir işin ortaya çıkmaması için önlemler alan ve bahaneler üreten kişi suçu ortaya çıkmasın diye minareyi çalarken kılıfını da hazırlar.

Kolay kolay saklanamayacak kadar büyük bir yolsuzluk yapan veya suç işleyen kimse, cezadan ve sorumluluktan kurtulma yollarını iyiden iyiye düşünür ve ortaya çıkmasını önleyecek tedbirleri önceden almaya çalışır. Bu davranış toplumda hoş karşılanmaz ve insanların birbirine olan güvenini zedeler. İnsanlar yaptıkları her eylemin sorumluluğunu almalı ve suçlu duruma düşmemek için başkalarının zararına sonuçlanacak davranışlardan kaçınmalıdır.

minareyi-calan-kilifini-hazirlar-atasozunun-anlami.png

Minareyi Çalan Kılıfını Hazırlar Atasözü İle İlgili Örnek Cümleler​


Babasından kalan mirası kardeşleriyle paylaşmak yerine bu mirasa yalnızca kendi sahip olmak istediği için kendi yazdığı bir vasiyetnameyi herkese kabullendirmeye çalışıyor, minareyi çalarken kılıfını hazırlıyordu.

Köyün girişine yapılacak olan çeşme için toplanan tüm parayı harcayan Şakir Efendi minareyi çalan kılıfını hazırlamalı diye düşünerek kendisi gibi sahtekar olan arkadaşından sahte faturalar alıp köy halkını kandırmayı planlıyordu.
 
Üst Alt