Keşfet
Mavi
Kırmızı
Yeşil
Turuncu
Mor
Siyah
Özel

Referans Mektubu Örneği

turkceasigi

Yeni Üye
Katılım
22 Mar 2022
Mesajlar
11
Tepki
0
Puan
1
Referans mektubu örneği özgeçmişinizde yer alan niteliklerinizi doğrulaması gereken bir mektuptur. Olumlu bir dil ile yazılması gereken referans mektubunu sizin haricinizde, başvurduğunuz konuda uzman olan ve sizinde bu iş için uygun olduğunuza emin olan biri yazmalıdır. Sizin niteliklerinizi ve neden bu iş için uygun olduğunuza dair fikirlerini olumlu bir dil ile aktarması gerekir.

Referans mektubu bir işe, staja, programa ya da üniversiteye başvururken uzmanlar tarafından istenebilir. Kariyerinizi ve meslek hayatınızı direkt olarak etkileyecek bu mektup, kabul edilmenizde büyük bir rol oynar.

Sizin için yazılmış, kaliteli ve nitelikli bir referans mektubu, hedeflediğiniz pozisyona ulaşmanızı sağlar. Dolayısıyla, sizin için referans mektubu yazacak kişinin, nitelikleriniz ile ilgili doğru ve detaylı bilgilere sahip olması gerekir.

İş başvurusu için referans mektubu örneği:

Tarih

Sayın Yetkili

Ahmet Yılmaz’ı firmanızdaki Tasarım Uzmanı pozisyonu için tavsiye etmek isterim. Ahmet, 2020-2023 yılları arasında ajansımızda Web Tasarımcısı olarak görev aldı. Çalıştığı süre zarfında başarılı çalışmalara imza atan Ahmet'in yazılı ve sözlü iletişim becerileri son derece güçlü. Hem bağımsız hem de bir ekiple çalışabilen Ahmet, iş disiplini ile de beğenimizi kazandı.

Ajansımızda görev yaptığı dönemde Ahmet, web ve mobil ekranlarının tasarlanması ile sosyal medya duyuruları, reklam kampanyaları, mailingler, bannerlar, ve afiş tasarımları gibi kurumsal kimlik çalışmalarının hazırlanmasına dair tüm süreçlerde görev aldı. Tasarım gücü yüksek olan Ahmet, yönettiği projelerde hem yaratıcı çalışmalara imza attı hem de planlı çalışmasıyla örnek teşkil etti.

Gerek ekip arkadaşları gerekse müşterilerimizle kuvvetli bir iletişim kurmayı başaran; proaktif olarak fikir ve öneri geliştirebilen Ahmet'in firmanıza da aynı şekilde katkı sağlayacağına inanıyorum. Konuyla ilgili herhangi bir sorunuz olursa benimle iletişim kurabilirsiniz.

Saygılarımla,

Tuğçe Tasarlayan

XXXX Ajans Kreatif Direktörü

E-posta:

Tel:

Adres:


Akademik eğitim için referans mektubu örneği:

Tarih

Sayın İlgili,

Bu referans mektubunu, okulunuzun Gazetecilik yüksek lisans programına başvuran Ahmet Yılmaz için yazıyorum. Ahmet Yılmaz’ı 2022-2023 akademik yılında, Ege Üniversitesi Gazetecilik lisans programına başladığı dönemden beri tanımaktayım. İlgili programda verdiğim dersteki başarısının yanı sıra hazırladığı projelerdeki akademik performansına da yakından tanık oldum.

Ahmet Yılmaz, çalışkan ve grup çalışmasına yatkın bir öğrencimizdir. Derslerde, sınavlarda ve dönem ödevlerinde gösterdiği akademik performansı ile araştırdığı konunun getirdiği zorluklara karşı gösterdiği sabır, kararlılık ve istikrarlı çalışma gibi özellikleriyle kendini kanıtlamıştır. Ahmet, kendini sosyal anlamda da geliştirebilen, entelektüel birikimini, sentez ve analiz becerilerini grup çalışmasına pozitif bir şekilde aktarabilen ve bu olumlu özellikleriyle içinde yer aldığı ortama önemli bir insani değer ve akademik katkı sağlayan bir öğrencimiz olmuştur.

Bu yüzden Ahmet Yılmaz’a yüksek lisans programınızda yer vermenizin, gelecekteki akademik çalışmaları bakımından kendisine de, içinde yer aldığı akademik ortama da önemli bir katkı sağlayacağını düşünmekteyim.

Saygılarımla,

Doç. Dr. Mehmet Güven

Ege Üniversitesi,

İletişim Fakültesi, Gazetecilik Bölümü

E-posta:

Tel:

Adres:
 

otedenbiri

Yeni Üye
Katılım
18 Eki 2023
Mesajlar
3
Tepki
0
Puan
1
Çok ayrıntılı ve açıklayıcı bir konu olmuş, emeğiniz için teşekkürler :)
 

Benzer konular

Üst Alt