Keşfet
Mavi
Kırmızı
Yeşil
Turuncu
Mor
Siyah
Özel

Türkçe Dersi Kazanımları

ahmety

Yönetici
Yönetici
Katılım
18 Mar 2022
Mesajlar
314
Tepki
1
Puan
18
Türkçe dersi; öğrencilere hayatları boyunca sürecek sözlü iletişim, okuma ve yazma ile ilgili dil ve zihinsel becerilerin kazanılmasını sağlar. Becerilerin kullanımı ve etkili iletişim yoluyla kişisel ve sosyal olarak büyümek bu ders sayesinde mümkün olur.

Müfredat Özellikleri​

Bilgi, beceri ve bunları sağlayan değeri kucaklayan bütünlükten oluşur. Türkçe dersi müfredatı, dil becerilerinin ve yeteneklerinin ve diğer herkesin gelişimi için büyük önem taşır. Öğrenme, kişisel ve sosyal gelişim veya mesleki becerilerin kazanılması için bir ön koşul olarak kabul edilir. Türkçe dersi kazanımları noktasına bu değerler de dahil edilir.

Türkçe Dersinin Katkıları Nelerdir?​

Türkçe dersi; sıralama, sınıflandırma, sorgulama, ilişkilendirme, eleştirme, tahmin etme, analiz atme ve sentezleme becerilerine katkıda bulunur. Öğrenciler okuma ve yazma alanında temel becerileri kazanarak bilişsel yeteneklerini üst düzeyde geliştirirler.

Halka açık konuşmalar ve sunumlar için hazırlık ve bunları hazırlamak için okuduklarınızı alıntılama noktasında da Türkçe dersinin kazanımları devreye girer. Sorular, konu özetleri vb. gibi sarmal bir kazanım hiyerarşisi benimsenir. Tüm bu noktalar belirli kuralalr ve belirli müfredat çerçevesinde öğrencilere sunulur. Bu sayede öğrencilerden beklenen performans gözlemlenebilir bir hal alırken tüm öğrencilerin de okuma ve yazma becerileri de giderek daha fazla gelişir. İletişim düzeyinde ve kelime dağarcığında önemli değişiklikler söz konusu olur. Kitap okumak en sevilen aktivitelerden biri haline gelirken öğrenciler okudukça daha farkındalık sahibi bireylere dönüşürler.
 

Benzer konular

Üst Alt