Keşfet
Mavi
Kırmızı
Yeşil
Turuncu
Mor
Siyah
Özel

Türkçe Dersi Proje Değerlendirme Ölçeği

ahmety

Yönetici
Yönetici
Katılım
18 Mar 2022
Mesajlar
302
Tepki
0
Puan
16
Türkçe derslerinin anlaşılıp anlaşılmadığına dair ödevler verilmektedir. Bunlardan bir tanesi de proje ödevidir. Öğrencilerin öğrendiği bilgileri pekiştirmesi ve uygulaması amaçlanmaktadır. Burada getirilen ödevler için Türkçe dersi proje değerlendirme ölçekleri kullanılmaktadır. Bu ölçekler aracılığı ile en doğru değerlendirmenin yapılması amaçlanmaktadır.

Türkçe Dersi Proje Değerlendirme Ölçeği Nedir?​

Türkçe dersi proje değerlendirme ölçeği yapılan ödevin sağlıklı bir şekilde değerlendirilmesini sağlar. Belirli alanlarda puanların bölündüğü bir yapısı vardır. Örneğin öğrencinin proje ödevi üzerinde ne kadar uğraştığının yani emeğinin anlaşılması açısından planlama ve hazırlamaya bir puan bölümü ayrılır. Planlanmış ve başarıyla yapılmış bir proje buradan puan elde edebilir.

Çoğu proje değerlendirme ölçeklerinde öğretmen ile iş birliği yapılması satırı da eklenmektedir. İş birliği yapan öğrenciler buradan puan alabilir. Ödevin istenilen şekilde yapılmış olması öğrenciye yine puan getiren noktalardan birisidir. Bu noktada konunun dışına çıkmamak önemlidir. En önemli noktalardan bir tanesi de Türkçenin doğru ve etkili bir şekilde kullanılmış olmasıdır.

Bunlara ek olarak proje değerlendirme ölçeği içerisinde yaratıcılığın bulunmasına, zamanında ve eksiksiz teslim edilmesine, görseller eklendiyse eğer yazılı metin ile uyumuna ve son olarak kurallara uygun ve faydalı bir sunumun yapılmasına puan verilmektedir.

Türkçe Dersi Proje Değerlendirme Ölçeğinin Öğrencilere Faydaları Nelerdir?​

Türkçe dersi proje değerlendirme ölçeğinin kullanılması ile öğrenciler üzerinde uğraştıkları ödevlerinin doğru bir şekilde not verilmiş olduğunu göreceklerdir. Üzerinde emek sarf edilmiş bir ödevin güzel puanlanması sonucunda ödüllendirilmiş olacaklar ve daha başarılı ödevler yapmaya başlayacaklardır.

Yanlış notlandırma söz konusu olan ödevler için haklarını talep eden öğrenciler iletişim ve hak arama kabiliyetlerini geliştirmiş olacaklardır. Disiplinli çalışma davranışı elde edeceklerdir. Verilen eğitimin ne kadar etkili olduğu ödevlerinin kalitesi sonucunda ortaya çıkmış olacaktır.
 

Benzer konular

Üst Alt