Keşfet
Mavi
Kırmızı
Yeşil
Turuncu
Mor
Siyah
Özel

Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır Atasözü Anlamı

TugceYilmaz

Yönetici
Yönetici
Katılım
20 Mar 2022
Mesajlar
60
Tepki
1
Puan
8
Birbiriyle yakınlık kuran, aktif bir iletişimde bulunan iki farklı insanın zamanla birbirini olumlu veya olumsuz şekilde etkilediğini anlatan bir atasözüdür.

Çoğu zaman yan yana gördüğünüz arkadaşlarınızı düşünün. Bu iki insanın giyim tarzı, konuşma şekilleri hatta bazen mimiklerinin dahi birbirine çok benzediğini fark edersiniz. Bu durum o iki kişinin sürekli etkileşimde bulunmasıyla ortaya çıkan doğal bir sonuçtur. En yakın olduğumuz insanlarla ne kadar farklı olduğumuzu düşünsek de çoğu zaman aynı olaylara aynı tepkiler veririz. Başka bir örnek ise aile üyelerimiz geç yatıp geç kalkmaya alışkın ise biz de geç saatlere kadar uyanık kalabildiğimizi ve sabah da geç uyandığımızı fark edebiliriz. Bu örneğin tam tersi bir durumda söz konusu olabilir. Her gün erken saatlerde yatıp sabah da erken saatlerde uyanan bir ebeveynin çocuklarının da erken uyuyup uyanmaya alışkın olduklarını görürüz. İnsan yaratılışı gereği çevresindeki tüm davranış ve tutumları kendine eklemeye hazır durumda bulunduğu için bu atasözü günümüze kadar varlığını korumuştur.

üzüm-üzüme-baka-baka-kararır.png

Üzüm Üzüme Baka Baka Kararır Atasözü İle İlgili Cümle​

  • Yaz tatilini paten sürmeyi çok seven kuzenleriyle geçirdiğinden bütün yaz o da paten sürmekten başka bir şeyle ilgilenmemişti. Ne de olsa üzüm üzüme baka baka kararıyordu.
  • Öğretmenimiz derste çok konuşan öğrencileri sınıfın en sessiz öğrencileriyle yan yana oturtuyor ve sebebini sorduğumuzda da “Üzüm üzüme baka baka kararır.” diyordu.
  • “Üzüm üzüme bak baka kararır.” derlerdi de inanmazdım, ta ki akıllı uslu oğlumun mahalledeki yaramaz çocuklarla arkadaşlık edip de huyu suyu değişene kadar.
 
Benzer konular Forum Tarih
ahmety Türk Dili ve Edebiyatı 0 250

Benzer konular

Üst Alt