Keşfet
Mavi
Kırmızı
Yeşil
Turuncu
Mor
Siyah
Özel

Yuvarlanan Taş Yosun Tutmaz Ne Demek

TugceYilmaz

Yönetici
Yönetici
Katılım
20 Mar 2022
Mesajlar
60
Tepki
1
Puan
8

Yuvarlanan Taş Yosun Tutmaz Ne Demek​

Türk Dil Kurumu tarafından bu deyim şu şekilde açıklanmıştır :

Sürekli olarak iş değiştiren bir kimse başarı kazanamaz. Deyimin bu açıklamasından anlamamız gereken bir kişi çalıştığı işte ne kadar çok sabit kalırsa yani o iş dışındaki alanlara sürekli geçişler yapmaz da aynı alanda uzun ve verimli çalışmalar yaparsa o kadar çok başarılı olur ve işinde ustalaşır, makamı yükselir.

“Yuvarlanan taş yosun tutmaz.” Sözü bir deyimdir ve bu deyimin TDK’de açıklanmış anlamı dışındaki kullanımlara bakarak taşıdığı anlamı daha iyi anlayalım.

Bir taşın üzerinde yosunlaşma olması için taşın uzun süre aynı yerde sabit bulunması gereklidir. Taş eğer sürekli hareket ediyorsa (su veya rüzgar etkisiyle) o taşın üzerinde yosunlaşma oluşamaz. Buna istinaden “Yuvarlanan taş yosun tutmaz.” deyimi bir kişinin sürekli yer, yurt değişikliği yapması onun eşya edinmesini engeller anlamı taşımaktadır. Bunu çevremizde sürekli seyahat etmek zorunda olan veya kısa sürelerle farklı şehirlerde yaşamak zorunda kalan insanların ne kadar az eşya ile hayatlarını geçirdiklerine bakarak da görebiliriz.

“Yuvarlanan taş yosun tutmaz.” Deyiminden çıkarmamız gereken başka bir anlam ise “Sürekli çalışıp, çabalayan kişiler dinç, sağlıklı, aktif olur ve çalışma gücünü yitirmezler.” Şeklindedir. Bu şekliyle deyim İşleyen demir ışıldar deyimi ile aynı anlamı taşımaktadır.

yuvarlanan-tas-yosun-tutmaz-ne-demek.png


Yuvarlanan Taş Yosun Tutmaz Deyimiyle İlgili Örnek Kullanımlar​

Verdiğin emeklerin sana geri dönmesi için çalışmaktan vazgeçip başka işlerle meşgul olmamalısın, atalarımızın da dediği gibi yuvarlanan taş yosun tutmaz.

Bir sırt çantasına sığacak kadar az olan eşyalarıyla ülkede gezmediği bir şehir kalmamıştı, boşuna dememiş büyüklerimiz yuvarlanan taş yosun tutmaz.

Yaşı ilerlemesine rağmen işini hala ustalıkla yaptığını görünce insan bir kez daha yuvarlanan taşın yosun tutmadığına inanıyor.
 

Benzer konular

Üst Alt